Ste kdaj pomislili, da je suh zrak lahko vzrok za vneto grlo, razpokane ustnice ali zamašen nos? Berite naprej, da boste izvedeli, kaj vse zmorejo kakovostni vlažilci zraka!
Kako je z vlažnostjo?
Zračna vlažnost kaže, koliko vodne pare je prisotne v zraku. Človeško telo je precej občutljivo na nihanja vlažnosti. Če imate alergije, astmo ali ekcem, to velja še toliko bolj. Optimalna zračna vlažnost je približno 50 % – običajno med 40 in 60 %. Zrak je običajno najbolj suh pozimi. Med ogrevalno sezono se lahko vlažnost v stanovanju zmanjša na samo 20 %, kar je primerljivo z vlažnostjo v puščavi.
Zakaj kupiti vlažilnik zraka za stanovanje, hišo ali pisarno?
- Optimalna zračna vlažnost spodbuja splošno odpornost in imunost organizma.
- Izsušene sluznice dihalnih poti so zlahka razdražene in bolj dovzetne za okužbe. Suh zrak lahko zato povzroča suh kašelj, kronične prehlade ali pogoste bolezni dihalnih poti.
- Pri bivanju na suhem zraku se lahko pojavita dolgotrajna utrujenost in izčrpanost. Suh zrak za telo predstavlja povečano obremenitev, zato se lahko tudi po dolgem spanju počutite nespočiti.
- Izsušene sluznice dihal lahko povzročijo tudi smrčanje.
- V suhem zraku nenehno letajo delci prahu in nastaja statična elektrika.
- Suh zrak povzroča suho kožo obraza in telesa. To je še posebej pomembno, če imate ekcem, luskavico ali podobna obolenja, pri katerih mora koža aktivno zadrževati vlago.
- Suh zrak lahko vpliva tudi na vašo lepoto. Izsušena koža je bolj nagnjena k nastanku gub in izgubi prožnosti.
- Suho okolje ni optimalno niti za preostale člane vašega gospodinjstva. Pohištvo ali slike se lahko predčasno razgradijo. Tudi hišnim ljubljenčkom in sobnim rastlinam ne bo šlo ravno najbolje.
Zdaj veste, zakaj ne želite, da bi bil zrak doma presuh. Vendar tudi ne velja, da „čim bolj vlažno, tem bolje“. Če zračna vlažnost presega 60 %, obstaja nevarnost za razmnoževanje mikroorganizmov in rast plesni v stanovanju.
Kako izbrati najboljši vlažilec zraka?
Na katere funkcije je dobro biti pozoren?
- Higrostat: Higrostat je samodejni regulator vlažnosti. Z drugimi besedami, tak vlažilec zraka sam spremlja vlažnost in se samodejno vklopi in izklopi, tako da je ta vedno optimalna.
- Nadzor vlažnosti: Izberite napravo z več stopnjami vlaženja, da lahko nastavite idealen način za svoj dom.
- Protimikrobna obdelava: V stoječi vodi se zlahka razmnožujejo mikroorganizmi, ki jih nato nikakor ne želite izpustiti v zrak. Če niste pripravljeni redno in temeljito čistiti posode za vodo, vam lahko pomaga model s posebnimi filtri ali drugimi postopki. Uporabite lahko koloidno srebro za v vodo, ki je na voljo v obliki ploščic ali kock.
Kaj pa sam dizajn?
- Dovolj velik rezervoar: Majhen rezervoar zadostuje le za kratek čas delovanja. Če želite vlažilec uporabljati v daljših časovnih intervalih, npr. vso noč, mora biti rezervoar dovolj velik.
- Velikost prostora: Pri vlažilcih zraka proizvajalec običajno navede ustrezno velikost prostora v m3. Na primer, majhen vlažilec zraka na baterije bo verjetno imel majhno moč in ne bo učinkovito vlažil velikega prostora. Močnejši vlažilec zraka pa za majhno sobo ni moteč.
- Kolesca in ročaji: Če nameravate vlažilec zraka prenašati iz sobe v sobo, izberite takšnega, ki ga je mogoče enostavno prenašati – npr. ima kolesca ali priročne ročaje.
Kako izbrati vlažilec zraka za otroke?
- Otroški vlažilec zraka ima igriv dizajn, ki bo otrokom všeč.
- Napravo redno čistite ali si kupite model z antibakterijsko zaščito.
- Ne pozabite se prepričati, da ima vlažilec zraka za dojenčke ali otroke tiho delovanje, da bo vaš malček lahko mirno spal.
Vrste vlažilcev
Ultrazvočni vlažilec zraka
Ultrazvočni vlažilec z visokofrekvenčnim valovanjem razbije vodo na mikroskopske kapljice. Kapljice nato sprošča v obliki pare. Ta vrsta je danes najpogostejša.
Prednosti
- Nizka poraba energije.
- Tiho delovanje.
- Primeren za gospodinjstva z otroki in s hišnimi ljubljenčki.
Slabosti
- Če je voda onesnažena, se skupaj z njo v zrak sproščajo tudi bakterije in mikroorganizmi. Rezervoar za vodo je zato treba redno čistiti, pri čemer je najbolje uporabljati prekuhano ali filtrirano vodo.
Parni vlažilec zraka
V notranjosti zavre vodo in sprosti nastalo paro.
Prednosti
- Parni vlažilci zraka vodo sami prekuhajo, zato je para higiensko čista.
Slabosti
- Višja poraba energije.
- V notranjosti je vroča voda. Ta vrsta torej ni primerna za gospodinjstva z majhnimi otroki in nemirnimi hišnimi ljubljenčki. Če se vlažilec zraka prevrne, obstaja nevarnost opeklin.
Hladen vlažilec zraka
Opremljen je s filtri ali z diski, ki vodo razpršijo v zrak. Za razliko od drugih vrst ne tvori vidne pare, temveč sprošča vodo, ki je že razpršena v zraku.
Prednosti
- To je najbolj „naraven“ način vlaženja.
- Ne obstaja nevarnost prekomernega vlaženja – hladen vlažilec zraka sprosti le toliko vode, kolikor je zrak lahko sprejme.
- Lahko zadrži nekaj alergenov in prašnih delcev, vendar ne na ravni čistilca zraka.
- Primeren za otroke in hišne ljubljenčke.
Slabosti
- Voda je nagnjena k razmnoževanju bakterij. Zato je treba napravo redno in temeljito čistiti ali izbrati model z antibakterijsko obdelavo.
- Lahko je glasnejši, zato ni primeren kot vlažilec zraka za spalnico.
Dodatne funkcije
Poleg vlaženja zraka se boste srečali tudi z drugimi priročnimi funkcijami za bolj zadovoljno bivanje.
Kombiniran čistilec in vlažilec zraka – 2 v 1
Čistilec zraka z vlažilcem (ali vlažilec zraka s čistilcem) hkrati vlaži in očisti zrak – bakterij, virusov in celo neprijetnih vonjav. Ti modeli imajo običajno ogljikov filter ali filter HEPA.
Vlažilec zraka z ionizatorjem
Ionizator proizvaja negativne ione, ki uničujejo mikroorganizme in zmanjšujejo leteče prašne delce. Prah se zaradi ionizatorja zbira in usede – nato ga preprosto pobrišete.
Aroma difuzer in vlažilec zraka
Če je model zasnovan za ta namen, lahko v poseben predalček dodate eterično dišeče olje. Vlažilec zraka z aroma difuzorjem zrak v prostoru ne le vlaži, temveč ga tudi čudovito odišavi.
Kako pravilno uporabljati vlažilec zraka?
- Vlažilec zraka postavite vedno na tla, najbolje na sredino prostora, da para ne pada neposredno na stene ali pohištvo.
- Med njegovim delovanjem ne zračite in zaprite vrata, da lahko učinkovito deluje.
- Če vaš model ni opremljen s higrostatom, lahko posebej kupite preprost vlagomer in preverite, ali je vlažnost v ustreznem območju.
Za kateri model se boste odločili? Boste stavili na dišeč aroma difuzor in vlažilec ali bi vam bolj prišel prav vlažilec in čistilec zraka v enem? Izberite še danes na Notinu!