Zaščitite svojo kožo pred soncem s SPF kremami
S pravimi SPF kremami se sonca ni treba bati.
Svetovali vam bomo, kako izbrati primerno sončno nego za na dopust in vsakodnevno uporabo.
Kratica SPF (Sun Protection Factor) ali "zaščitni faktor" določa čas, v katerem se lahko varno izpostavljate soncu glede na svoj fototip. Višja kot je številka SPF, dalj časa bo vaša koža zaščitena. Na primer, če se na soncu opečete po 10 minutah, potem se pri uporabi kreme s SPF 15 ta čas podaljša na 150 minut, s SPF 50 bo vaša koža zaščitena do 8 ur.
SPF prav tako določa prehodnost UVB žarkov, ki predstavlja zdravstvena tveganja – opekline kože, sončno alergijo ali v skrajnem primeru celo kožnega raka. Na primer:
SPF 10 zagotavlja zaščito pred UVB sevanjem v višini 90 %
SPF 30 filtrira 97 % sevanja
SPF 50 prestreže celih 98 % UVB sevanja
Ne gre samo za to, kako dolgo vas bo krema ščitila glede na izračune, temveč pomembno je to, kaj boste v tem času počeli, saj to vpliva na njeno zaščitno funkcijo. Na primer, po plavanju, športni aktivnosti (potenje) ali sušenju kože z brisačo priporočamo, da vedno obnovite zaščitni faktor. Če želite biti popolnoma prepričani, da je vaša koža nenehno zaščitena, nanesite SPF kremo na vsake 2 uri.
Najpomembnejše je vlaženje kože in postopno zdravo sončenje. Hitro sončenje namreč vodi do hitrega luščenja kože, bronasti odtenek pa ne bo dolgo obstal.
Za vlaženje kože so pomembni:
krema za sončenje, olje za sončenje
dovolj tekočine
nega po sončenju
Po sončenju privoščite svoji koži mlačno prho z vlažilnim milom (nežno odstranite ostanke kreme SPF) in nato jo namažite z mlekom ali oljem po sončenju. Koža bo čudovito navlažena, prožna in mehka. Tukaj velja premo sorazmerje – več vlaženja kot boste nudili svoji kože, dlje časa se bo obdržala vaša zagorelost.
Mineralni SPF (temelji na cinkovem oksidu in titanovem dioksidu) na koži ustvari zaščitni sloj, ki odbija UV sevanje kot ogledalo. Kemični UV filtri pa sevanje absorbirajo in pretvoriljo v toploto znotraj kože.
Kako je z nanašanjem SPF krem na obraz?
Kemični SPF je potrebno nanesti na očiščeno suho kožo, da prodre vanjo, medtem ko se mineralni filtri, ki ustvarjajo fizično plast na površini kože, nanesejo šele v zadnjem koraku rutine nege kože.
UVA sevanje, ki prispeva k staranju kože, prodira skozi oblake in steklo. Torej, tudi če vreme ne izgleda kot za obisk plaže, vaša koža potrebuje zaščito. To velja tudi, če večino časa preživite v avtu ali imate delovno mizo ob oknu. Torej, nikoli ne pozabite na kremo z zaščitnim faktorjem.
Sončna svetloba lahko negativno vpliva ne samo na kožo, temveč tudi na lase. UVA sevanje prodre globoko v lase in razgrajuje keratin, kar vodi do suhih ter oslabljenih las. UVB sevanje pa deluje na površini – poškoduje kutikulo las (zaščitno plast). To povzroča hrapavost površine, razcepljene konice in izgubo sijaja. Najboljša zaščita pred soncem za lase je UV zaščita v spreju in klobuk ali ruta. Bonus? Izgledali boste kot iz modnega editoriala.
UVA žarki (A = Ageing) povzročajo staranje kože
UVA sevanje prodira globoko v kožo in povzroča staranje kože, gube, izgubo elastičnosti in pigmentne madeže. Prisotno je skozi celo leto, prodira skozi oblake ter okna avtomobilov ali pisarn.
UVB žarki (B = Burning) povzročajo opekline kože
Deluje na zgornje plasti kože in povzroča opekline, rdečico ter vnetne ali alergične reakcije. Igra tudi glavno vlogo pri nastanku kožnega raka. Najmočnejše je poleti in opoldne, vendar ne prodira skozi steklo.
Da, dokazano je, da lahko nekatere kemične snovi (oksi-benzon in oktinoksat), ki se običajno uporabljajo v sončnih kremah, negativno vplivajo na koralne grebene in morsko življenje. Če vam je torej mar za varstvo okolja, raje izberite mineralne zaščitne filtre ali kreme z oznako "prijazno koralam".
Pozor! V nekaterih destinacijah (npr. Havaji, Palau ali Tajska) so celo popolnoma prepovedane kreme za sončenje, ki niso t. i. "reef-safe" (prijazne koralnima grebenom).
Kreme z nižjim zaščitnim faktorjem (manj kot SPF 25) se izplača uporabljati celo leto. Poleti pa so primerni le za kratkotrajno izpostavljenost soncu ali če ste zjutraj zunaj, ko sončni žarki še niso tako močni. Nižji faktor je tudi primeren za temnejše fototipe (fototip 4 in več). Kljub temu pa s sončenjem ne pretiravajte.
Srednje močan SPF je primeren za vsakogar (fototip 3, fototip 2 in fototip 1) in je primeren za celoletno uporabo. V zadostni meri vas bo zaščitil med zunanjimi aktivnostmi in na počitnicah v večjem delu Evrope. Na morju, bazenu ali med športom je potrebno nanašati sončno kremo pogosteje, zato zadostuje UV faktor s krajšim časom zaščite.
Se odpravljate na počitnice na morje ali boste cele dneve preživeli zunaj, vključno z opoldnevi? Potem izberite zaščito le s SPF 50+. Če se vam ne ljubi vsakih nekaj ur ponovno mazati, izberite čim višji SPF, ki vas bo najdlje ščitil.
Če imate občutljivo kožo, vas pestijo sončne alergije, veliko znamenj ali hiperpigmentacije na koži, uporabljajte SPF 50+ brezskrbno skozi celo leto, ne glede na fototip kože.