Izpadanje las je popolnoma normalen proces. Menjava las je namreč nenehen proces in dnevno lahko izgubimo kar sto las. Lasje določeno obdobje rastejo, izpadajo, nato pa jih nadomesti naslednja generacija las, tako da se naši lasje po 4–6 letih popolnoma obnovijo. Običajno je tudi večje spomladansko in jesensko izpadanje las. Če pa začnejo lasje nenadoma bolj izpadati, je to znak tega, da se v telesu nekaj dogaja. Lahko gre za pomanjkanje koristnih snovi v prehrani, za hormonske spremembe ali za simptom bolezni. Če torej na vzglavniku ali krtači najdete nenavadno velike šope las, bodite pozorni. Kako zaustaviti izpadanje las?
Zakaj lasje izpadajo?
Veliko pogosteje slišimo za izpadanje las pri moških, ki je povzročeno predvsem genetsko. Gre za tako imenovano androgenetsko alopecijo, torej za povečano občutljivost las na testosteron, ki poškoduje lasne korenine. Res pa je, da je izpadanje las pri ženskah enako velik problem, in to pri katerikoli starosti. Ni nujno, da gre vedno za hormonsko neravnovesje ali za izpadanje las med nosečnostjo. Razlogov za izpadanje las je veliko, pogosto moramo vzrok zanj iskati tudi nekaj mesecev nazaj. Tudi zaradi majhne spremembe in z iskanjem pravega vzroka lahko prekomerno izpadanje las zaustavimo.
Kaj vpliva na prekomerno izpadanje las?
- Genetska predispozicija (izpadanje las pri moških)
- Hormonske spremembe v telesu in nizka raven estrogena (izpadanje las po porodu, menopavza, puberteta)
- Prehrana, revna z vitamini in hranili (nizka raven železa, pomanjkanje vitamina A ali selena)
- Prekomerno uživanje vitaminov (na primer pri uživanju multivitaminskih preparatov)
- Težave s ščitnico (zmanjšano ali povečano delovanje ščitnice)
- Izpadanje las zaradi stresa (možno pojasnilo pri nenadnem redčenju las pri ženskah in moških, do katerega lahko pride tudi nekaj mesecev po premaganem velikem stresu)
- Neprimerna ali nekakovostna lasna kozmetika in grobo ravnanje z lasmi (barvanje, styling, pogosta toplotna obdelava las)
- Pozdravljena okužba
- Dolgotrajno nošenje kap s šiltom ali običajnih kap
- Spletanje las v zelo tesne kite in čope
- Življenjski slog (kajenje, alkohol)
- Zdravila (Izpadanje las je pogost stranski učinek marsikaterega zdravila, če se to zgodi, se o jemanju posvetujte s svojim zdravnikom.)
- Drastične diete
Vzroki za izpadanje las pri otrocih so drugačni od vzrokov pri odraslih. K povečanemu izpadanju las po navadi prihaja pri dojenčkih (v obdobju 4.–7. meseca) in v obdobju pubertete. Če pa začnejo lasje izpadati v večji količini, raje obiščite pediatra.
Tipi izpadanja las
Na splošno lahko ločimo 3 tipe izpadanja las in s pomočjo le-teh bolje določimo, kaj pri izpadanju las uporabiti in kaj spremeniti.
- Genetsko izpadanje las je pogostejše pri moških. To je tudi najpogostejši vzrok izpadanja las pri mladih moških, lahko pa prizadene tudi ženske v menopavzi. Rastna faza las je krajša, las torej prej izpade in lasje se začnejo redčiti. Pri moških je najpogosteje opazna pleša na čelu in umikajoča se lasna linija. Pozneje se pojavi tudi izpadanje las zadaj na glavi. Pri ženskah pa lasje izpadajo na temenu glave.
- Prekomerno izpadanje las povzroča redčenje las po vsej glavi in je lasišče bolj vidno. Kljub temu niso opazna posamezna plešasta mesta. Pogosto je izpadanje las med dojenjem ali med nosečnostjo. Ta tip izpadanja las je z ustrezno nego mogoče hitro preprečiti s krepitvijo lasnih korenin s pomočjo pripravkov proti izpadanju las.
- Za krožno izpadanje las (alopecia areata) so značilna krožna gola mesta na lasišču. Tiče se predvsem izpadanja las pri otrocih in izpadanja las pri dekletih in fantih v mlajšem obdobju.
Sezonsko izpadanje las
Jeseni in v spomladanskih mesecih lahko prihaja do večjega izpadanja las. Ta vrsta izpadanja las prizadene bolj ženske kot moške. Kaj povzroča sezonsko izpadanje las?
- Lasni cikel pri ženskah traja 2–6 let, pri moških je nekoliko krajši. Okrog 85 % naših las se nahaja v prvi fazi, imenovani anagen.
- Druga faza, imenovana katagen, traja približno dva tedna, to je obdobje, ko se rast las ustavi. V tej fazi se nahaja približno 5 % naših las.
- Okrog 10 % naših las se nahaja v tako imenovani fazi telogen, to je zadnja faza rastnega cikla, na koncu katere las izpade in začne rasti nov las.
V poletnih mesecih se pod vplivom sonca, svetlobe in visokih temperatur več naših las nahaja v zadnji fazi, telogenu, kar privede do večjega izpadanja las oktobra in novembra, torej na koncu te faze. To je povsem običajen pojav in če pri česanju opazite povečano izpadanje las, vključite v nego las šampon proti izpadanju las.
Kako preprečiti izpadanje las
- V svoj jedilnik vključite pestro izbiro živil, ki vsebujejo snovi za pospeševanje rasti las (vitamine skupine B, vitamin C, železo, cink in magnezij).
- Počivajte in poskusite odstraniti stresne dejavnike (gibanje, meditacija).
- Z lasmi ravnajte previdno (ne umivajte si jih prepogosto, izognite se intenzivnemu česanju in spenjanju las v čop).
- Ne uporabljajte prepogosto sušilnika za lase, kodralnika ali likalnika za lase.
- Nežno masirajte lasišče za boljšo prekrvavitev.
- Uporabljajte tonik in tretmaje proti izpadanju las.
Pripravki proti izpadanju las
Z uporabo pripravkov proti izpadanju las in za obnovitev rasti las lahko preprečimo njihovo redčenje. Pri preventivi je pomembno, da se osredotočimo na krepitev obstoječih las. Prej bomo začeli, dlje bodo naši lasje ostali lepi. Prvi korak bi morala biti zamenjava vašega obstoječega šampona s šamponom proti izpadanju las, in to najbolje kar takoj, ko povečano izpadanje opazite. Pripravke proti izpadanju las bi morali uporabljati vsaj 4–7 tednov, da imajo lasje in korenine čas reagirati na nego.
Kaj uporabiti proti izpadanju las?
- Šampon proti izpadanju las spodbuja lasne korenine in lasem doda lesk in volumen. Obenem pomaga lase ohraniti bolj zdrave. Mokro lasišče masirajte s šamponom vsakič vsaj 1–3 minute.
- Lasni tretma, po navadi v obliki koncentriranih ampul z vsebnostjo amineksila in vitaminov, podpira rast novih las.
- Serum proti izpadanju las hrani lasne korenine in povečuje zdrav videz las.
- Lasni tonik proti prekomernemu izpadanju las spodbuja korenine in zmanjša redčenje las.
Priljubljene sestavine izdelkov proti izpadanju las
- Izvleček iz repinca spodbuja mikrocirkulacijo v lasišču in deluje proti izpadanju las.
- Saw palmetto deluje kot blokator tvorbe DHT (vzrok dednega izpadanja las).
- Kofein spodbuja rast lasnih mešičkov.
- Cink krepi lasne korenine in prispeva k rasti novih las.
- Stemoksidin aktivira neaktivne lasne mešičke.
- Kopriva pomirja vnetje na lasišču, kar je pogost vzrok kroničnega izpadanja.
- Procianidin ima antioksidantne učinke in deluje proti plesnim.
- Olje iz kardamoma spodbuja krvni obtok v lasišču.
- Izvlečki iz mete spodbujajo rast las.
- L-karnitin lasišču dodaja energijo, krepi in aktivira lasne korenine.
Kdaj morate postati bolj pozorni
Ste odkrili vzrok izpadanja las in vključili kozmetiko proti izpadanju las, redčenje las pa traja tudi več kot 3 mesece? V tem primeru priporočamo obisk strokovnjaka. Prej ko boste začeli težavo reševati, lažje bo izgubljanje las zaustaviti.
Preprečite neželeno izpadanje las z ustrezno nego, uravnoteženo prehrano in nežnim ravnanjem. Na notino.si boste našli izbor najboljših šamponov, serumov in tonikov proti izpadanju las! Začnite z nego že danes in se veselite svoji lepih in gostih las na dolgi rok.