Kozmetika za problematično kožo, ki bo pomagala
Problematična koža ni le težava mladih in najstnikov, mastna in aknasta koža nas lahko pesti tudi v odrasli dobi. Povečana mastnost je lahko posledica številnih vzrokov, od hormonskih sprememb, stresa in pomanjkanja spanja do neustrezne kozmetike. Svetleča mastna koža ter morebitni komedoni in ognojki se najpogosteje pojavijo na čelu, bradi, licih, vratu ali hrbtu.
Privoščite svoji problematični koži posebno nego, ki kožo zmehča, zmanjša nastajanje kožnega loja in jo dovolj vlaži. Povedali vam bomo, kaj je za problematično kožo najboljše!
Problematična koža v odrasli dobi in v puberteti – kaj jo povzroča?
Problematična koža, nagnjena k aknam, se običajno začne kazati v puberteti, ko se v telesu zgodijo velike hormonske spremembe, ki spodbudijo žleze lojnice k prekomerni aktivnosti. Če koža proizvaja prevelike količine kožnega loja in odmrle kožne celice niso dovolj odstranjene s kože, se kopičijo v mešičku in povzročajo bele in črne ogrce na obrazu in telesu. Ko pa se hormonske spremembe ustalijo, se stanje kože stabilizira in izboljša.
Če pa vas mastna koža muči tudi v poznejših letih, je lahko problematična koža po tridesetem in pozneje posledica več dejavnikov:
- Onesnažen zrak in prašno okolje.
- Prekomerna izpostavljenost kože škodljivemu UV-sevanju.
- Prehrana s pomanjkanjem vitaminov in mineralov.
- Prekomerno uživanje alkohola in kajenje.
- Slaba kakovost spanja, živčnost in stres.
- Neprimerna kozmetika, mastni in agresivni pripravki za čiščenje kože z visokim pH.
- Pogosto dotikanje obraza ali stiskanje mozoljev s prsti, kar vnese bakterije v kožo.
- Hormonske spremembe v nosečnosti, po porodu, po prekinitvi jemanja kontracepcije oziroma med menstruacijo ali menopavzo.
Naš nasvet: Problematična koža v puberteti in odrasli dobi je v resnici le korak do aken, o drugih vzrokih za nastanek kožnih madežev, komedonov in mozoljev preberite na strani kako se znebiti aken.
Osnove nege problematične kože
- Odstranjevanje ličil in čiščenje problematične kože – Skrbno odstranjevanje ličil in odstranjevanje nečistoč z obraza je alfa in omega na poti k okrevanju kože. Mastna koža bo cenila nežen gel za čiščenje problematične kože, tonike za obraz ali micelarne vode, in sicer pri čiščenju vsaj dvakrat na dan (zjutraj in zvečer).
- Kakovostna kozmetika – Osnova za nego mastne kože je vsekakor posebna kozmetika za problematično kožo, nagnjeno k aknam, ki vsebuje aktivne sestavine, ki jo pomirjajo, vlažijo in hranijo. Med aktivne sestavine, idealne za mastno kožo, spadajo blagodejno olje čajevca, maroška glina, izvleček polžje sline ali niacinamid.
- Intenzivno vlaženje – Eden od glavnih vzrokov za mastno kožo je lahko dehidracija. Izberite vlažilno nego za problematično kožo ali nekomedogena rastlinska olja, ki v koži zaklenejo vlago in vzpostavljajo njeno izgubljeno ravnovesje.
- Pijte dovolj tekočine – Da bi zadostno spodbudili zaščitno funkcijo kožne pregrade, je treba kožo navlažiti tudi od znotraj.
- Kakovosten počitek – Pomanjkanje spanja in stres čez dan lahko zelo hitro vplivata tudi na našo kožo. Zaradi porušenega ravnovesja v telesu se poveča tvorba kožnega loja. Poskusite se osredotočiti na kakovosten spanec in ga podprite z najnežnejšimi pripomočki, kot sta svilena maska za spanje ali svilena prevleka za vzglavnik, ki spodbujata naravno vlaženje kože in je ne dražita.
- Uravnotežena prehrana – Na kakovost kože vpliva tudi sestava naše prehrane. Poskusite izbrati živila z zadostno količino esencialnih maščobnih kislin ter vitaminov in mineralov, kot so selen, cink, biotin in vitamin A ali vitamin D. Izogibajte se živilom z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov in visokim glikemičnim indeksom.
- Zaščitni faktor SPF – Mogoče se zdi, da izpostavljenost soncu koristi koži, nagnjeni k mozoljem, vendar na dolgi rok kožo izsuši in poruši kožno pregrado, zaradi česar se pod površino kože nabira loj. Svojo kožo vedno zaščitite z lahkimi kremami za obraz s SPF za problematično kožo.
- Posvet z dermatologom – Če vas problematična koža muči tudi po spremembi življenjskega sloga, priporočamo posvet s strokovnjakom, ki vam bo svetoval glede ustreznih izdelkov za problematično kožo in morebitnih kozmetičnih posegov.
Najboljša kozmetika za problematično kožo
Kako zdraviti problematično kožo? Stanje kože bi se moralo postopoma izboljšati, če:
- Izberete nežne izdelke za čiščenje kože, po možnosti z nevtralnim pH (5,5).
- Vsi izdelki za akne upoštevajo osnovne potrebe mastne kože.
- Redno uporabljajte vlažilno kremo za problematično kožo. Najboljša krema za problematično kožo mora odlično nahraniti mastno kožo, ki je oslabljena zaradi izsuševalne nege, hkrati pa zmanjšati nepravilnosti, kožni loj ter po možnosti ublažiti znake in brazgotine po aknah.
- Hranilna olja za obraz, korektivne paličice in tekoči puder so vedno nekomedogene narave.
- Kožo obraza redno negujte z izdelki za odpravljanje ogrcev, da očistite in zožite pore.
- V akutnih primerih je primerna tudi lokalna nega kože, ki cilja na morebitne mozolje in ognojke, pomirja rdečico in razdraženost ter spodbuja naravno obnovo.
Naš nasvet: Priročni set za problematično kožo običajno vsebuje vse, kar potrebujete za popolno odstranjevanje ličil, čiščenje in hranjenje kože. Privoščite si celovito nego in obvladajte težave s kožo!