Uživajte v sončnih dneh brez skrbi! Topli sončni žarki spodbujajo tvorbo vitamina D v telesu in pozitivno vplivajo na naše razpoloženje, vendar lahko pretirano izpostavljanje soncu škoduje zdravju in lepoti naše kože. Ugotovite, kaj vaša koža na soncu potrebuje, in odkrijte najboljšo kremo za sončenje na Notinu!
Zakaj je pomembno zaščititi kožo
Ali ste vedeli, da si naša koža dolgo zapomni vsako sončno opeklino? Redna izpostavljenost naše kože ultravijoličnemu sevanju ter vsaka sončna opeklina in draženje zaradi sonca lahko vplivajo na stanje kože tudi desetletja pozneje. Čeprav naš imunski sistem poskuša popraviti ali uničiti poškodovane celice, je njegova sposobnost omejena in z leti izčrpana, kar lahko poveča tveganje za nastanek kožnega raka.
Nevarno UV-sevanje ne povzroča le sončnih opeklin, temveč tudi prezgodnje staranje kože, gube, izgubo elastičnosti kože in nastanek pigmentnih madežev.
NASVET: Zaščitite kožo pred sončnim sevanjem ne le poleti, temveč vse leto, tudi če je ravnokar oblačno ali ste v senci. Škodljivo sevanje namreč prodira tudi skozi oblake, steklo in se celo odbija od snega.
Kaj povzroča UVA- in UVB-sevanje
Sonce proizvaja ultravijolično sevanje, ki je škodljivo za našo kožo, oči in lase. Razlikujemo dve vrsti škodljivega UV-sevanja, ki padata na površje Zemlje in s tem na našo kožo.
- UVA-sevanje (A pomeni „aging“ ali staranje) predstavlja približno 95 % sončnega UV-sevanja. UVA-sevanje prodre globoko v kožo in je glavni vzrok staranja kože. Poleg tega pada na površje Zemlje vse leto, tudi ko dežuje ali je oblačno.
- UVB-sevanje (B pomeni „burning“ ali opekline) predstavlja približno 5 % sevanja in prodre v epidermalno plast kože, ki jo poškoduje. Čeprav ta vrsta sevanja spodbuja nastajanje melanina, ki je odgovoren za porjavitev, spodbuja tudi sončne opekline.
Kaj je SPF
Sončni zaščitni faktor ali številka SPF (Sun Protection Factor) določa, kako dolgo bo krema za sončenje ščitila vašo kožo pred UVB-sevanjem. Višja kot je številka SPF, dlje je koža zaščitena pred pordelostjo in sončnimi opeklinami. Če se vaša koža na soncu zlahka opeče v 10 minutah, lahko na primer z zaščitnim faktorjem SPF 30 ta čas podaljšate do 30×, torej do 300 minut. Vendar pa je čas, v katerem se bo to zgodilo, odvisen tudi od vašega fototipa, zemljepisne širine in pravilne uporabe pripravka za sončenje.
- SPF 15 filtrira približno 93 % UVB-sevanja.
- SPF 30 pomaga filtrirati približno 97 % UVB-žarkov.
- SPF 50 filtrira do 98 % UVB-sevanja.
Kako izbrati kremo za sončenje
Imate pomisleke, katero kremo za sončenje uporabiti na morju, na vikendu ali v gorah? Pripravki za sončenje se razlikujejo po zaščitnem faktorju SPF, sposobnosti zaščite pred obema vrstama UV-sevanja, konsistenci, sestavi in možnostih uporabe. Preden začnete izbirati najboljšo kremo za sončenje, najprej določite svoj fototip, torej kako se vaša koža odziva na sonce.
Poznamo 6 osnovnih fototipov
- Fototip 1, za katerega so značilni zelo svetla koža, rdeči ali svetli lasje in pege. Za ta fototip je primerna krema za sončenje 50+, saj se koža na soncu običajno opeče, postane rdeča, se neprijetno lušči in ne porjavi. Dejanska naravna zaščita kože s fototipom 1 traja le 5 do 10 minut.
- Fototip 2 ima svetlo do bledo kožo s pegami, oči so običajno modre, sive ali zelene, lasje pa svetli. Na soncu hitro nastanejo pege, koža se zlahka opeče, lušči se in je videti bolj rdeča, zato je primerna krema za sončenje 50+, zaščito pa lahko zmanjšate na SPF 30, ko dobite osnovno porjavelost. Dejanska zaščita kože tega fototipa traja le 10 do 20 minut.
- Fototip 3 ima svetlo rjavo kožo, običajno rjave oči ter svetlo rjave, pa tudi temne lase. Ta tip se zelo dobro sonči, sončne opekline so redke, lahko se pojavijo pege, koža pa naravno porjavi. Za ta tip so primerne tako kreme za sončenje SPF 30 kot SPF 50. Koža tega fototipa se pred sončnim sevanjem sama ščiti 15 do 20 minut.
- Fototip 4 ima svetlo rjavo ali temno kožo in temne oči. Ta tip se praktično ne opeče, koža kmalu potemni. Kljub temu priporočamo, da kožo pred škodljivim sevanjem zaščitite s kremami za sončenje SPF 30. Dejanska zaščita kože traja od 25 do 35 minut.
- Fototip 5, za katerega so značilne temno rjava ali črna koža in temne oči. Naravna barva las je temno rjava do črna. Na tem tipu pege običajno ne nastanejo, koža po sončenju lepo potemni in skoraj ne trpi zaradi sončnih opeklin. Še vedno priporočamo, da kožo zaščitite s kremo za sončenje s faktorjem SPF vsaj 15.
- Fototip 6 ima zelo temno do črno kožo, oči in lase. Na koži ne nastanejo pege, koža popolnoma potemni in se ne opeče. Še vedno priporočamo uporabo kreme za sončenje.
NASVET: Tudi če imate višji fototip in se ne boste opekli, vedno izberite višji zaščitni faktor, da zmanjšate tveganje za poškodbe kože na najmanjšo možno mero.
Kako izbrati faktor SPF?
Ustrezno raven zaščitnega faktorja izberite glede na svoj fototip in glede na to, kje boste kozmetiko za sončenje uporabljali.
- Za običajno vsakodnevno nošenje v zmernem podnebnem pasu zadostujejo izdelki z nižjo zaščito, poleti pa zaščito povečajte na SPF 30. Za fototipa 1 in 2 priporočamo kremo za sončenje 50.
- V gorah in na morju vedno uporabljajte izdelke z visokim zaščitnim faktorjem (SPF 30–50+). Na ekvatorialnih destinacijah vedno uporabljajte faktor SPF 50+!
Vrste pripravkov za sončenje glede na konsistenco
Raziščite široko izbiro losjonov za sončenje, krem, olj za sončenje in drugih pripravkov:
- Kreme za sončenje in losjoni za sončenje so idealni za normalno do bolj suho kožo. So prijetne konsistence in se dobro vpijejo, poskrbite pa, da jih nanesete enakomerno. Na splošno so kreme nekoliko gostejše od losjonov za sončenje.
- Pršila za sončenje so zelo priljubljena zaradi enostavne uporabe. Na trgu lahko najdete kremo za sončenje v pršilu in olje za sončenje v pršilu.
- Lahka in nevidna meglica za sončenje s SPF se zelo hitro nanaša, se odlično vpija in na koži ne pušča lepljivega filma. Poleg tega v vročih dneh prijetno osveži.
- Olje za sončenje je pogosto v obliki tako imenovanega suhega olja, ki na koži ne pušča mastnega občutka ter se zlahka razmaže in vpije. Poleg tega olje za sončenje poskrbi, da je koža popolnoma nahranjena in voljna. Priljubljeno je malinovo, kokosovo ali korenčkovo olje za sončenje, vendar so zaradi nizke stopnje SPF bolj primerna za ljudi s fototipom 4 in več.
- Maslo za sončenje je odlično za suho kožo, saj jo temeljito nahrani in v njej zaklene vlago.
- Emulzije in fluidi za sončenje so lahke konsistence in nemastne sestave. Idealni so za vsakodnevno uporabo, kot nekomedogene kreme za sončenje pa so primerni tudi za mastno in mešano kožo ter med športom.
- Geli za sončenje imajo odlično vpojnost, ne puščajo mastnih sledi in celo prijetno hladijo. Primerni so za bolj mastne tipe kože ali za zaščito med športom.
- Roll-on za sončenje je pravzaprav losjon za sončenje v kroglici, ki omogoča enostaven nanos. Na voljo so v praktični embalaži, ki jo zlahka spravite tudi v torbico.
- Krema za sončenje v paličici je idealna za hiter nanos na nos, obraz, ušesa in druge dele telesa kadarkoli čez dan, ne da bi si pri tem zamastili roke.
- Dekorativna kozmetika s SPF, kot so pudri, kreme BB in tekoči pudri s SPF, je primerna kot dodatek k zaščitni kremi s faktorjem.
NASVET: V sončnih dneh zaščito las pred soncem zagotovijo posebni izdelki z UV-filtri, ki ščitijo lepoto in barvo vaših las ter jim zagotavljajo potrebno vlago in hranjenje.
Posebna krema za sončenje za obraz
Za zaščito nežne kože na obrazu izberite posebno kremo za sončenje za obraz. Pri njeni izbiri se osredotočite na svoj tip kože ali težavo, s katero se na svoji koži spopadate (obstajajo tudi kreme za sončenje proti pigmentnim madežem, gubam ali aknam). V hladnejših dneh vas bo zaščitila tudi krema za obraz s SPF, poleti pa izberite kremo za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem.
NASVET: Kupite si meglico za sončenje za obraz in jo imejte poleti vedno pri sebi. Razpršite jo lahko čez dan tudi čez ličila!
Kreme za sončenje s širokim spektrom
Kreme s širokim spektrom (Broad Spectrum) ščitijo kožo hkrati pred UVB- in UVA-sevanjem. Prepoznate jih po oznaki PA (Protection grade of UVA) na embalaži izdelka.
Naravne kreme za sončenje
Če imate raje naravno kozmetiko, stavite na naravne kreme za sončenje. Običajno delujejo predvsem na podlagi fizikalnih filtrov, ki učinkovito ščitijo pred žarki UVB.
NASVET: Če je vaša koža zelo občutljiva, suha ali celo atopijska, lahko preizkusite kremo za sončenje za atopike, ki je prijazna do kože in jo nežno vlaži.
Kemični in mineralni filtri v kremah za sončenje
Preprosto povedano zaščitne filtre delimo na kemične in mineralne, nekatere kreme za sončenje pa te filtre združujejo, da dosežejo najboljšo možno zaščito pred škodljivim sevanjem. Kakšna je razlika med kemičnim in mineralnim filtrom?
- Sintetični filtri, imenovani tudi kemični filtri, v kremah za sončenje lahko prodrejo globoko v kožo, kjer učinkovito absorbirajo sevanje UVB, tako da ga preprosto pretvorijo v toploto. Da bi bili ti filtri resnično učinkoviti, se morajo dovolj dobro vpiti v kožo, zato je priporočljivo, da zaščito pred soncem nanesete vsaj 20 minut pred izpostavljanjem kože soncu. Za kemične filtre je značilna lahka tekstura in zelo enostaven nanos brez belih lis na koži.
- Po drugi strani pa fizikalni filtri ali mineralni filtri, kot sta cinkov oksid ali titanov dioksid, ne prodrejo v kožo. Mineralna krema za sončenje tvori zaščitno plast na površini kože, ki odbija sevanje UVB stran od kože. Za razliko od sintetičnih filtrov mineralne kreme za sončenje delujejo takoj po nanosu na kožo.
Kreme za sončenje za otroke
Nežna otroška koža je zelo dovzetna za draženje in sončne opekline, zato otroke na soncu vedno zaščitite z dovolj visokim SPF. Kremo za sončenje za otroke izberite s SPF 30 do 50+, nežno sestavo in lahko teksturo, ki se dobro razmaže in hitro vpije. Krema za sončenje za otroke po nanosu praviloma pusti drobne bele sledi, ki služijo za vizualno preverjanje temeljitega nanosa izdelka. Za otroke z zelo občutljivo kožo je primerna krema za sončenje z mineralnim filtrom, saj je zelo nežna in deluje takoj po nanosu.
Kremo za sončenje za dojenčka izberite s SPF 50+ in najnežnejšo sestavo. Ne pozabite, da morajo biti otroci, mlajši od 3 let, čim manj izpostavljeni neposrednim sončnim žarkom, saj je otroška koža pri tej starosti zelo ranljiva. Bolj kot kadarkoli morate svojega otroka mazati s kremo za sončenje, tudi ko se zadržuje v senci.
NASVET: Poleg kakovostne otroške kreme za sončenje svojega otroka za sončne dni opremite s kapo s šiltom ali lahko otroško kapico in ne pozabite na sončna očala za otroke z UV-filtri.
Kako uporabljati kremo za sončenje
Kreme za sončenje so učinkovite le, če jih uporabljamo pravilno, redno in v zadostnih količinah. Kako se tega lotiti?
- Kozmetiko za sončenje s faktorjem SPF na obraz, vrat, dekolte in preostale dele telesa nanesite približno 20 minut pred izpostavljanjem soncu, da se vpije v kožo.
- Kremo za sončenje na obraz vedno nanesite po uporabi vlažilne kreme in počakajte, da se vpije, preden nanesete tekoči puder.
- Kreme s faktorjem SPF morate med sončenjem in po daljši izpostavljenosti vodi ali v primeru potenja (tudi pri vodoodpornih kremah za sončenje) vedno znova nanesti vsaj vsaki 2 do 3 ure.
NASVET: Po vsakem sončenju koži zagotovite potrebno vlaženje, pomirjanje in hranjenje s kakovostnimi kremami za po sončenju.
Več nasvetov za zdravo sončenje
- Če se nameravate sončiti, začnite s pripravo kože nekaj tednov pred sončenjem s provitaminom A, imenovanim betakaroten, ki prispeva k lepi in dolgotrajni porjavelosti.
- Vedno zaščitite kožo, tudi v senci ali v oblačnem vremenu.
- Med sončenjem ne uporabljajte deodorantov, antiperspirantov ali parfumov.
- Pijte dovolj tekočin, ki kožo navlažijo od znotraj.
- Poskusite se izogniti sončenju med 11. in 15. uro, ko je sonce najintenzivnejše.
- Čas na soncu prilagodite svojemu fototipu, vendar na neposrednem soncu ostanite največ 4 ure.
- Pri sončenju med nosečnostjo je potrebna velika previdnost. V tem primeru se izogibajte namernemu sončenju in vedno uporabljajte kreme za sončenje 50+ za občutljivo kožo ali kreme za sončenje z visokim faktorjem za otroke.
- Bodite pozorni na spremembe na koži.
NASVET: Če želite uživati v zlati barvi kože vse leto, preizkusite kakovostne samoporjavitvene kreme.
Prva pomoč pri opeklinah kože
- Ob prvih znakih na koži, kot so pekoč občutek, srbenje in zbadanje, se takoj skrijte v senco ali se oblecite. Pordelost kože se lahko pojavi pozneje.
- Povečajte vnos tekočin.
- Pri sončnih opeklinah lahko pomagajo hladni obkladki. Uporabite vodo ali hladen poparek črnega ali zelenega čaja. Primerni so obkladki iz skute ali jogurta.
- Redno prhanje z mlačno vodo pomaga pomiriti kožo.
- Kožo negujte z obnovitvenimi pripravki, ki vsebujejo pantenol in druge aktivne sestavine, kot so aloe vera, vitamin A ali ognjič.
- Izogibajte se soncu, kolikor je mogoče, dokler se stanje kože ne izboljša. Kožo na soncu zaščitite z ohlapnimi, zračnimi oblačili.
- Nikoli ne prebadajte mehurjev.
- V primeru bolečin razmislite o jemanju zdravil proti bolečinam, po možnosti s protivnetnim učinkom.
- V primeru hudih opeklin poiščite zdravniško pomoč.
Kaj pomaga pri alergiji na sonce?
Alergija na sonce je pretiran odziv imunskega sistema na sonce. Zelo pogosto se to pokaže na počitnicah, ko zapustimo zmerni pas in se odpravimo v tropske kraje. Močno UV-sevanje na izpostavljenih delih telesa povzroči koprivnico ali srbeče in rdeče mehurje, ki lahko mezijo. Če ste nagnjeni k sončnemu izpuščaju, priporočamo, da uporabljate posebno kremo za sončenje za alergijo na sonce, da se sončite previdno in redno ter da okrepite odpornost, ki vpliva na odziv kože na sončne žarke.
Se radi sončite, vendar se bojite sončnih opeklin? Najboljše kreme za sončenje za obraz in telo, kreme z mineralnimi filtri, hranilna suha olja za sončenje in pospeševalci porjavelosti vas že čakajo na notino.si.