Z naraščajočo starostjo se z njimi sreča vsak. Gubice so drobni pregibi v koži, ki nastajajo na čelu, okoli oči, med obrvmi in okoli ust in se sčasoma poglabljajo. Čeprav je nastanek gubic naravni proces, lahko na njihovo količino in intenzivnost izrazito vplivamo. Preberite si, kaj pri gubicah in staranju kože pomaga in kako najbolje preprečiti njihov nastanek.
Različne vrste gubic in njihovi vzroki
- Gubice, povzročene s staranjem kože: V koži prihaja s starostjo do postopnega upada vsebnosti elastina in kolagena, ki sta odgovorna za njeno prožnost in trdnost. Tako nastajajo drobne gubice okoli oči, ust in na čelu.
- Gubice zaradi dehidracije kože: Voda tvori do 75 % našega telesa. Če je nimamo dovolj, se koža ne regenerira zadostno in izgublja trdnost. Zaradi dehidracije nastajajo predvsem gubice na čelu.
- Mimične gubice: Nastajajo na mestu pregibanja kože pri ponavljajočem se krčenju mišic pri smehu, mrščenju in mežikanju z očmi. Najobičajnejše so mimične gubice okoli ust, med obrvmi in pahljačaste gubice okoli oči.
- Gubice, ki jih povzroči neprimeren položaj pri spanju: Pri spanju na trebuhu ali na boku se koža več ur stiska in v pregibih se tvorijo brazde. Tem gubicam v dekolteju ali okoli ust in oči se lahko izognete s spanjem na hrbtu.
Negativni dejavniki, ki vplivajo na nastanek gubic
Na nastajanje gubic vplivajo naša genetika, okolje in življenjski slog. Medtem ko s svojo genetsko zasnovo ne moremo narediti nič, pa način življenja in navade lahko spremenimo. Stavite na preventivo pred gubicami in se izognite predvsem tem negativnim vplivom:
-
Nezadostna popita količina vode in nezdrava prehrana s prekomernimi maščobami.
-
Kajenje in gibanje v zakajenem okolju, prekomerno uživanje alkohola in kofeina.
-
Neprimerna in nezadostna nega kože, dehidracija kože, nezadostno odstranjevanje ličil in slabo čiščenje kože.
-
Prekomerno izpostavljanje kože soncu in neuporaba krem za sončenje in obraznih krem s SPF.
-
Izrazita nihanja teže in drastične diete.
-
Pomanjkanje počitka in spanja. Stres in hektičen način življenja.
Kako se znebiti gubic
Vključite v boj proti gubicam vse učinkovito orožje. Prilagodite svojo rutino v negi kože in jo dopolnite z obrazno gimnastiko in z masažo proti gubicam, ki podpira nastajanje kolagena in kožo ohranja prožno tudi v višji starosti. Zapomnite si, da so najbolj nagnjeni k nastajanju gubic ljudje z dehidrirano in suho kožo. Vlaženje je torej na prvem mestu.
Osnovna načela nege kože proti gubicam
- Odstranjujte ličila in čistite. Nečistoče in preostanki ličil kožo obremenjujejo, preprečujejo njeno obnovo in pravilno delovanje kozmetike proti gubicam. Ne pozabljajte na jutranje čiščenje in tonizacijo kože.
- Vlažite in uporabljajte ciljano nego. Osredotočite se na nego kože z vsebnostjo vlažilnih in anti-age sestavin. Začnite s serumom proti gubicam, ki učinkovito deluje v globljih plasteh kože. Nadaljujte pa z vlažilno kremo proti gubicam. Na nežen predel okoli oči nanesite kremo proti gubicam za predel okoli oči, ki jo rahlo vtrite v kožo z blazinicami prstov.
- Ščitite kožo pred soncem in drugimi negativnimi vplivi. Preprečite prezgodnje staranje in imejte kremo s SPF na obrazu, kadarkoli greste ven. Pozimi uporabljajte zaščitne kreme, ki preprečujejo izsušitev kože kot posledico nizkih temperatur.
- Regenerirajte. Na obraz redno nanašajte piling proti gubicam, ki poskrbi za hitrejšo obnovo kože. Dopolnite ga z masko za obraz proti gubicam.
Najljubše sestavine kozmetike proti gubicam
- Hialuronska kislina: Je naravni sestavni del naše kože. Pomaga v koži zadrževati vodo in podpira nastajanje kolagenskih in elastinskih vlaken. Bori se proti prezgodnjemu staranju in prispeva k odpravljanju gubic.
- Retinol: Učinkovit antioksidant, ki pomaga pri hitrejši obnovi kože in zgladitvi gubic.
- Kolagen: V koži je odgovoren za njeno trdnost in čvrstost, s starostjo pa žal upada, zato ga je treba dopolnjevati. Povečuje odpornost kože proti negativnim zunanjim vplivom.
- Koencim Q10: Kožo ščiti pred delovanjem prostih radikalov, ki povzročajo njeno prezgodnje staranje. Zmanjšuje vidnost gubic.
- Vitamin C: Podpira nastajanje kolagena v koži in ščiti kožne celice pred poškodbami s prostimi radikali.
- In dalje: vitamin E, ceramidi, peptidi, AHA kisline, kofein, karitejevo maslo ali zeleni čaj.
Masaža proti gubicam
Masaža sprošča napetost mišic, prekrvavi kožo in podpira njeno regeneracijo, učvrsti in zgladi. Masažo obraza proti gubicam je najbolje izvajati zvečer na očiščeni koži, na katero najprej nanesete svojo priljubljeno kremo, olje ali serum proti gubicam. Masirate lahko s prsti ali pa uporabite valjček za masažo obraza ali ploščico gua-sha. Gibe izvajajte v treh ponovitvah:
- Začnite na vratu. Premikajte se z nežnimi potezami od spodaj navzgor vse do roba obraza.
- Od mesta med obrvmi pojdite s polkrožnimi potezami navzgor k zunanjemu robu čela in k sencam.
- Oči obkrožite. Začnite od korena nosu preko nadočesnih lokov k zunanjim kotičkom oči in odtod povlecite pod očesom nazaj k izhodiščni točki.
- Lica premasirajte s polkrogi v smeri od nosu pod ličnimi kostmi in od brade do senc.
- Zaključek masaže posvetite nosno-ustničnim gubicam, ki jih obdelajte od brade okoli oči in vse do nosu.
Menopavza in koža
V obdobju menopavze gubice niso več edina težava s kožo. Koža je veliko bolj suha, bolj krhka in občutljivejša. Koža se tanjša, izgublja gostoto, prihaja do upadanja kontur obraza in pogosteje se pojavljajo pigmentni madeži. Kako v menopavzi negovati kožo?
-
Obraz čistite z blagimi pripravki, primernimi za suho in občutljivo kožo. Pri umivanju obraza uporabljajte samo mlačno vodo.
-
Glede na stanje kože si izberite encimski piling ali piling na osnovi glikolne kisline. Ne samo po eksfoliaciji kožo zaščitite pred sončnim sevanjem.
-
Ne pozabite na pripravke z vsebnostjo ceramidov in omega 3 in 6 maščobnih kislin, vsebovanih na primer v karitejevem maslu, ki podpirajo pravilno delovanje kožne pregrade.
-
Kadarkoli imate čez dan občutek suhosti, na obraz nanesite vlažilno kremo s hialuronsko kislino in glicerinom. Kožo lahko osvežite tudi s termalno vodo v pršilu.