Preskoči na glavno vsebino

Parfum, EdP, EdT ali EdC: Se znajdete v koncentracijah dišav?

30. 4. 2024

Jana Krajco

6 minut branja

Zakaj dišave ne vohate tako dolgo, kot bi si želeli? Morda ste se izgubili v nekoliko nejasnih kraticah, kot so EdP, EdT itd. Vendar pa so te lastnosti tiste, ki določajo, kako dolgo boste v dišavi uživali. Kakšna je razlika med toaletno in parfumsko vodo ter s katerimi drugimi vrstami dišav in njihovo intenzivnostjo se srečujete?

Kako izbrati dišavo, ki bo obstojna

Dolgotrajnost dišave je odvisna od kombinacije različnih dejavnikov. Najpomembnejši podatek je zapisan neposredno na steklenički: koncentracija parfuma. Večja koncentracija pomeni večje razmerje med dišavnimi sestavinami in alkoholom ter vodo, močnejši vonj, daljšo obstojnost, pa tudi višjo ceno. 

Razlika med toaletno in parfumsko vodo ali kaj pomenita kratici EdC in EdT

Tukaj je majhen plonkec s tipi dišav po koncentraciji, da boste vedeli, kaj lahko pričakujete od vsebine. 

  • Eau fraîche: 1–3 % dišavnih esenc
  • Eau de Cologne (EdC): 3–5 % dišavnih snovi
  • Eau de toilette (EdT): 4–8 % dišavnih esenc
  • Eau de parfum (EdP): 8–15 % dišavnih snovi
  • Parfum (P)/extrait parfum: 15–30 % dišavnih sestavin

Velja, da močnejša kot je, boljša je? Daleč od tega, kot potrjuje tudi Kateřina Kloudová, aromaterapevtka, parfumarka in ustanoviteljica Aroma ateljeja: „Močna koncentracija parfuma lahko moti vas in vašo okolico. Niso vsi naravnani na isto dišavo kot vi. Če drugi osebi ni všeč vaš parfum, vas lahko celo podzavestno zavrača. Tudi to je moč dišav. Kdaj izbrati kateri tip? 

Poduhajte ikonične parfume ZANJO:

Svežina v eau fraîche

Izraz eau fraîche lahko iz francoščine prevedemo kot sveža voda, kar odlično opisuje značaj dišave. Vsebnost dišavnih sestavin je tukaj najnižja in nima ambicij, da bi obstala več ur. Namesto tega vam vtisne nežen pridih svojih akordov in poudari vaš naravni vonj. Izlet v naravo, zelo vroč in soparen poletni dan, dišava za doma, vse to so odlične priložnosti za te lahke in osvežilne dišave. 

Osvežilna kolonjska voda

Lahkotnost simbolizira tudi eau de Cologne, torej kolonjska voda. Prvotno je bil tako poimenovan določen parfum, ki ga je ustvaril italijanski parfumar Giovanni Maria Farina v Kölnu. Sestavljen je bil predvsem iz mešanice olj citrusov in je spominjal na sveže italijansko jutro. Kasneje se je to ime uveljavilo za celotno skupino dišav s koncentracijo 3–5 % dišavnih sestavin, ki vas za približno dve uri ovijejo v prijeten vonj. „Priznam, da sama obožujem nežne dišave s koncentracijo eau de Cologne, zato ta tip dišav priporočam, kadar ne želite, da vas vonj preveč moti,“ svetuje Kateřina Kloudová.

Odkrijte parfumske uspešnice za moške:

Toaletna voda za vsak dan

Najpogostejša, najbolje prodajana, najbolj dostopna, to je eau de toilette, torej toaletna voda. Po zaslugi „ravno pravšnje“ vsebnosti dišavnih sestavin je popolna izbira za običajno vsakodnevno nošenje, saj vam za približno štiri do sedem ur zagotavlja srednje intenziven vonj, ki bo le rahlo požgečkal nosove oseb okoli vas. In kaj je še razlog za njeno priljubljenost? V primerjavi z dišavami z močnejšo koncentracijo ima še vedno ugodno ceno.

Najbolj priljubljene toaletne vode za ženske in moške:

Dišava za ves dan: parfumska voda

Zjutraj se nadišavite in zvečer dišavo še vedno vohate. EdP ali parfumske vode z 8–15 % dišavnih sestavin lahko naredijo velik vtis in so must-have za vsak poseben dogodek ali večer. Višjo ceno uravnotežita daljša obstojnost in manjša poraba, po zaslugi nižje vsebnosti alkohola pa je EdP tudi nekoliko nežnejša do občutljive kože

Top parfumske vode zanjo in zanj:

Ekskluziven parfum 

Majhna steklenička, visoka cena in skoraj 30-% vsebnost dišavnih sestavin, poduhajte prave parfume ali parfumske ekstrakte. Vse to nakazuje, da gre za nekaj posebnega, in prav za takšne priložnosti so parfumi ustvarjeni. „Močan vonj parfuma ali parfumske vode bi pustila za trenutek v dvoje, če je vonj prijeten tudi za vašega partnerja. Izpustila pa bi ga pri obisku gledališča ali predavanj, svetuje strokovnjakinja.

Nasveti in triki za dolgotrajen vonj parfuma

Obstojnost dišav pa ni odvisna le od koncentracije, temveč tudi od pravilne tehnike. Takole jo boste obvladali!

Pomembno je, da parfuma ne razpršite v prazno oziroma na neprimerna mesta. Največji učinek dosežete, če dišavo nanesete na pulzne točke. Prav tam se telo najbolj segreje, dišava pa se postopoma sprošča. Vrat in dekolte, področja za ušesi, zapestja, komolci in kolena, to so mesta, ki jih iščete. 

"V naši kulturi je voh na žalost še vedno podcenjen čut. S pravim vonjem lahko postanete srečnejši."

- Kateřina Kloudová, aromaterapevtka, parfumarka in ustanoviteljica Aroma ateljeja

Obstojnost je tudi vprašanje časa. „Že grofica de Gencé je v svoji knjigi Le Cabinet de Toilette d'une Honnête Femme – Kopalnica poštene ženske  iz leta 1892 ženskam svetovala, da pride parfum najbolje do izraza na umiti koži. Od takrat se ni veliko spremenilo,“ pravi parfumarka. Najboljši učinek dosežete, če dišavo nanesete na čisto in suho kožo, po možnosti po prhanju. Dodajte tudi vlaženje (delovala bosta vazelin ali krema za telo brez dodanih dišav), saj z izsušene kože dišava hitreje izhlapeva. Ne podcenjujte shranjevanja. Na suhem in v temi se bodo vaši dišeči prijatelji počutili najbolje.

Nišni parfumi kot popolnost sama

Zakaj parfum na vsakomer diši drugače

Sprašujete se, zakaj vaša dišava ni tako obstojna kot dišava prijateljice ali zakaj na vas celo diši drugače. Zakaj je tako? „Na to, kako na nas parfum diši, vplivajo številni dejavniki. Kot primer lahko navedem prehrano, življenjski slog in seveda je to pogojeno tudi genetsko," pravi parfumarka in dodaja: Morda se sliši presenetljivo, vendar imajo veliko vlogo tudi čustva. Študije kažejo, da na naš telesni vonj veliko bolj vplivajo negativa čustva. Če vam v življenju ne gre dobro, se lahko počutite veliko bolj neprijetno.

To med drugim pomeni, da je dobro, da dišavo skrbno izberete in preizkusite, kaj ustreza prav vam. „Priporočam, da najprej kupite vzorec in opazujete, kako se dišava na koži čez dan razvija, kako se počutite, kako na vas vpliva, kakšna čustva vzbuja. V naši kulturi je voh žal še vedno podcenjen čut, a pravi vonj vas lahko naredi srečnejše,“ pravi strokovnjakinja.

Zato imejte to v mislih, ko boste izbirali svojo naslednjo dišavo. Njihove vrste po koncentracijah že poznate, zato bo to mala malica, se vam ne zdi?