Luskavica
Suha in luščeča se koža, kožne lezije, ki srbijo, razpokajo in bolijo – tako se kaže neprijetna kožna bolezen luskavica. Nekaterim vsakodnevno greni življenje, drugi se z njo spopadajo le nekajkrat na leto. Ugotovite, kaj povzroča luskavico, kaj jo poslabša in kako skrbeti za kožo z luskavico.
Izdelki |
Kaj je luskavica ali psoriaza
Luskavica (psoriaza) je nenalezljiva vnetna kožna bolezen, ki prizadene približno 2–3 % prebivalstva. Medtem ko se naravno celotna koža obnovi v 4 tednih, se pri luskavici ta proces pospeši in traja le približno 4 dni. Nezrele kožne celice se na prizadetih mestih hitro razrastejo in se nato olupijo. Pojavijo se izrazite luskaste lezije, koža je rdeča in srbeča.
Simptomi luskavice
Kako je videti začetna luskavica? Sprva so simptomi nespecifični – suha in srbeča koža ali rahla oteklina in rdečica. Ko pa je bolezen v polnem zagonu, se pojavijo značilni simptomi luskavice. Najprej predvsem občutno pordele suhe lezije z belimi ali srebrnimi luskami, srbenje in pordelost območja. Suha koža lahko razpoka in krvavi.
Luskavica se lahko pojavi praktično kjerkoli na telesu







Zakaj nastane luskavica?
Luskavica se uvršča med avtoimunske bolezni, vendar natančen vzrok zanjo ni znan. Glavno vlogo ima zagotovo dednost. Vendar samo dedna genetska nagnjenost za razvoj luskavice ne zadostuje.
Odločilni so zunanji in notranji spodbujevalni dejavniki, kot so:
- okužbe
- poškodbe kože
- hormonske spremembe (puberteta, menopavza)
- kajenje, alkohol, kemikalije
- psihični napor in stres
- zunanje okolje (sončne opekline, suh zrak, nizke temperature)
Ne glede na to, ali je luskavica posledica stresa ali neželenega podedovanega darila od staršev, lahko simptome luskavice zmanjšate s pravilnim zdravljenjem in z nego.
Vrste luskavice
Obstaja več oblik luskavice, s katerimi se lahko srečate. Poleg tega se nekatere od njih po videzu bistveno razlikujejo od običajnih znakov.
- Psoriaza s plaki: Najpogostejša vrsta z dvignjenimi, rdečimi in ostro razmejenimi lezijami (plaki), ki so prekrite s srebrnimi luskami odmrlih celic.
- Kapljična luskavica: Majhne rdeče lezije kapljične oblike na koži, ki se pojavijo na trupu ali okončinah. Običajno niso tako dvignjene kot spremembe pri luskavici v lezijah. Kapljična luskavica lahko prvič izbruhne v otroštvu, pogosto po preboleli angini.
- Pustulozna luskavica: Zanjo je značilen nenaden pojav rdečkastih lezij na koži v obliki bolečih gnojnih mehurjev na večjih delih telesa.
- Eritrodermična psoriaza: Redka in huda oblika luskavice z obsežno rdečico in luščenjem kože po vsem telesu. V tem primeru je pomembno, da čim prej poiščete strokovno pomoč.
Luskavica pri otrocih
Luskavica pri dojenčkih je redko diagnosticirana. Najpogosteje jo zamenjamo z drugimi kožnimi boleznimi, kot so ekcemi ali seboroični dermatitis. Vendar se, če opazite kakršnekoli spremembe na otrokovi koži, posvetujte z zdravnikom. Luskavica se lahko namreč pojavi v vseh starostnih obdobjih in je možna tudi pri otrocih.
Zdravljenje luskavice
Ker luskavica ni le estetska zadeva, je pomembno, da obiščete zdravnika ali dermatologa, ki bo določil pravo zdravljenje. To običajno temelji na dejanskem stanju in velikosti lezij. Kako zdraviti luskavico:



Kaj pomaga pri luskavici?
Poleg ustreznega zdravljenja sta pomembni tudi vsakodnevna nega kože in sprememba navad. Samo nekaj majhnih sprememb in simptome luskavice lahko obvladate.
Nega kože s psoriazo
1. Kožo umivajte nežno
Uporabljajte blaga mila in olja za umivanje, ki so primerna za atopike ali pa so zasnovana posebej za bolnike z luskavico. Pomagala bodo navlažiti vašo kožo in je ne bodo dražila. Primerne so tudi vlažne kopeli z epsomsko soljo, s soljo iz Mrtvega morja ali ovsene kopeli.
Izdelki za umivanje pri luskavici
2. Zmanjšajte znake luskavice na lasišču
Kupite si poseben šampon za luskavico, ki vsebuje aktivne sestavine za odstranjevanje lusk v laseh (ureja, salicilna kislina), pomirjajoče sestavine (aloe vera, alantoin) in mehčala (glicerin, kokosovo olje). Šampon uporabljajte v skladu z navodili, običajno je potreben daljši čas delovanja.
Šamponi za luskavico
3. Mažite kožo
Takoj po umivanju in večkrat čez dan kožo namažite z ustreznimi olji, kremami in mazili proti luskavici. Izogibajte se izdelkom z dodanimi dišavami in vsebnostjo alkohola, namesto tega stavite na karitejevo maslo, oljčno in konopljino olje ter že omenjeno sečnino in salicilno kislino.
Mazila in kreme za luskavico
Drugi nasveti, kako se znebiti luskavice




Dopolnite maščobne kisline omega-3
Kdaj obiskati zdravnika?
Če se vam pojavijo rdeče lezije, ki se slabšajo ali se ne odzivajo na običajne kreme, se je priporočljivo posvetovati z dermatologom. Zgodnje diagnosticiranje in ustrezno zdravljenje luskavice lahko ublažita simptome in izboljšata kakovost življenja.
Luskavica ni lahek nasprotnik, vendar jo lahko z vztrajnostjo, z ustreznim zdravljenjem in s podporo okolice uspešno obvladate. In Notino je z vami. Zato boste pri nas našli široko izbiro krem in šamponov za luskavico, ki vam bodo pomagali ublažiti simptome psoriaze in odpraviti neprijetno srbenje.